ARCHIWALNE

Zarządzenie nr 30/XIV R/2006
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 26 maja 2006 r.

 


w sprawie zasad udzielania urlopów pracownikom Akademii Medycznej we Wrocławiu

Na podstawie art. art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365 ze zm.), art. 163–166 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. 1998.21.94 ze zm.) oraz uchwały Senatu nr 221 z dnia 24 kwietnia 2006 r. zarządzam co następuje:

I. ZASADY PLANOWANIA I UDZIELANIA URLOPÓW

 

 

§ 1

1. Każdy pracownik ma obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze przysługującym mu w danym roku kalendarzowym.
2. Nauczycielowi akademickiemu, w roku kalendarzowym, przysługuje 36 dni roboczych urlopu wypoczynkowego.
3. Pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim, w roku kalendarzowym, przysługuje 20 lub 26 dni roboczych urlopu wypoczynkowego.

 

 

 

§ 2

1. Urlopy wypoczynkowe na dany rok kalendarzowy, przewidziane na okres od 1 lipca do 31 grudnia, będą udzielane wyłącznie na podstawie planu urlopów.
2. Urlopy wypoczynkowe wykorzystywane poza okresem, o którym mowa w ust. 1, będą udzielane na podstawie wniosku urlopowego, po uzyskaniu zgody kierownika jednostki organizacyjnej.
3. W odniesieniu do urlopów, o których mowa w ust. 1 wnioski urlopowe należy składać tylko w przypadku zmiany zaplanowanego terminu urlopu. Wnioski te należy składać przed datą wskazaną w planie jako początek urlopu.

 

 

 

§ 3

1. Urlop nauczyciela akademickiego powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych, tj. w okresie zimowej i letniej przerwy dydaktycznej.
2. Nowozatrudnieni nauczyciele akademiccy powinni zaplanować pierwszy urlop wypoczynkowy w pierwszej letniej przerwie w zajęciach dydaktycznych.

 

§ 4

W przypadku przewidywanego urlopu bezpłatnego oraz wychowawczego urlop wypoczynkowy powinien być zaplanowany przed wykorzystaniem tych urlopów.

 

 

 

§ 5

Plan urlopów w okresie wakacyjnym powinien uwzględniać zamknięcia jednostek organizacyjnych na czas remontów i/lub prac dezynfekcyjnych. W tym czasie powinny być zaplanowane urlopy całego zespołu, z uwzględnieniem niezbędnego nadzoru

 

 

 

§ 6

1. Nauczyciel akademicki nieposiadający zaległych urlopów wypoczynkowych ma obowiązek zaplanować co najmniej 26 z przysługujących mu 36 dni urlopu wypoczynkowego, w okresie letniej przerwy w zajęciach dydaktycznych.
2. Nauczyciel akademicki posiadający zaległe urlopy wypoczynkowe, ma obowiązek zaplanować cały zaległy urlop wypoczynkowy oraz co najmniej 26 dni z przysługujących mu 36 dni urlopu wypoczynkowego.

 

 

 

§ 7

W przypadku nauczycieli akademickich posiadających zaległe urlopy wypoczynkowe, kierownicy jednostek organizacyjnych zobowiązani są do zaplanowania urlopów wypoczynkowych tych pracowników, w taki sposób, aby urlop ten mógł być w całości wykorzystany w okresie letniej przerwy w zajęciach ze studentami. Prowadzona w tym czasie działalność kliniczna, świadczona na podstawie odrębnej umowy ze szpitalem klinicznym nie stoi na przeszkodzie wykorzystania urlopu wypoczynkowego w Uczelni.

 

 

 

§ 8

1. W planie urlopów pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, którzy nie mają zaległych urlopów wypoczynkowych, może pozostać niezaplanowane nie więcej niż 10 dni roboczych bieżącego urlopu wypoczynkowego, w tym 4 dni urlopu „na żądanie”.
2. Pracownik niebedący nauczycielem akademickim posiadający zaległy urlop wypoczynkowy ma obowiązek zaplanowania całego zaległego urlopu wypoczynkowego oraz co najmniej 16 dni z urlopu bieżącego.

II. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SPORZĄDZANIE PLANU URLOPÓW
AKCEPTACJA ZAPLANOWANEGO URLOPU

 

 

 

§ 9

Kierownik jednostki organizacyjnej odpowiada przed dziekanem/kanclerzem i rektorem za pełne wykorzystanie przez podległych pracowników urlopów wypoczynkowych: zaległych i bieżących.

 

 

 

§ 10

Plan urlopów sporządza kierownik jednostki organizacyjnej w uzgodnieniu z pracownikami, ustalając niezbędne zastępstwa

 

 

 

§ 11

1. Urlopu udziela, działając z upoważnienia rektora, dziekan lub prodziekan, poprzez akceptację planu urlopów, a w stosunku do pracowników międzywydziałowych jednostek organizacyjnych – prorektor ds. dydaktyki, a jednostek organizacyjnych administracji – kanclerz.
2. Plan urlopów dziekanów, prorektorów, kierowników międzywydziałowych jednostek organizacyjnych, kanclerza i kwestora akceptuje rektor.

III. TRYB ZMIANY TERMINU ZAPLANOWANEGO URLOPU

 

 

 

§ 12

1. Przesunięcie zaplanowanego terminu urlopu wypoczynkowego może nastąpić jedynie na pisemny wniosek pracownika, umotywowany ważnymi przyczynami i zawierający poprzedni i nowy termin urlopu.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 zaopiniowany i zatwierdzony w trybie przewidzianym dla planu urlopów należy złożyć w Dziale Spraw Pracowniczych przed terminem planowanego pierwotnie urlopu.

 

 

 

§ 13

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu lub jego części w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia z związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do trzech miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
kierownik jednostki jest obowiązany ustalić urlop na najbliższy możliwy termin.

 

 

 

§ 14

Kierownik jednostki organizacyjnej może odwołać pracownika z urlopu na warunkach określonych w Kodeksie pracy.

 

 

 

§ 15

W pierwszym kwartale każdego roku pracownik ma obowiązek wykorzystać pozostałą, niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego za rok poprzedni.

 

 

 

§ 16

W przypadku wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę lub mianowania urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w roku rozwiązania zatrudnienia.


IV. OBIEG PLANU URLOPÓW

 

 

 

§ 17

1. Dział Spraw Pracowniczych przekazuje kierownikom jednostek organizacyjnych druki planu urlopów na dany rok kalendarzowy, z podanym stanem urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników, w terminie do dnia 31 maja każdego roku. Plan przekazywany jest w 2 egzemplarzach.
2. Kierownicy jednostek organizacyjnych przekazują sporządzone plany urlopów do Działu Spraw Pracowniczych, w nieprzekraczalnym terminie do 15 czerwca.
3. Dział Spraw Pracowniczych po sprawdzeniu prawidłowości wykonania planów urlopów przekazuje je do akceptacji przez właściwego dziekana.
4. Dziekan w terminie 7 dni przekazuje oba egzemplarze zaakceptowanych planów do Działu Spraw Pracowniczych.
5. Po otrzymaniu planu urlopów wypoczynkowych Dział Spraw Pracowniczych udziela urlopów zgodnie z zatwierdzonym planem urlopów.
6. Po dokonaniu ewidencji urlopów, Dział Spraw Pracowniczych zwraca jeden egzemplarz zatwierdzonego planu do odpowiedniej jednostki organizacyjnej.
7. Kierownik jednostki organizacyjnej podaje do wiadomości wszystkich pracowników zatwierdzony plan urlopów wypoczynkowych, a także przekazuje ten plan do odpowiednich szpitali klinicznych zatrudniających pracowników tej jednostki organizacyjnej na podstawie umowy o pracę.

 

§ 18

Pracownicy mają obowiązek wykorzystania urlopu w zaplanowanym terminie.

 

 

 

§ 19

Plan urlopów sporządzany jest w postaci papierowej. W celu ułatwienia wypełnienia planu urlopów, jednostki, w których działa poczta elektroniczna mogą zwrócić się do Działu Spraw Pracowniczych o dodatkowe przesłanie druku planu urlopów w postaci elektronicznej.

 

§ 20

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

prof. dr hab. Ryszard Andrzejak

 


Otrzymują:
wszystkie jednostki organizacyjne